Miechunka – czas odkryć jej kulinarne możliwości i bogactwo wartości odżywczych
Miechunka, zwana także peruwiańską wiśnią lub złotą jagodą, jest znana działkowcom i amatorom ogrodnictwa jako roślina ozdobna. Niewielu wie, że jej owoce nie tylko są jadalne, ale mają także bardzo korzystny wpływ na zdrowie.
W ogrodzie miechunka zdobi grządki pomarańczowymi i rozdętymi, przypominającymi papierowe lampiony kwiatami. W ich środku natomiast znajduje się okrągły owoc, kształtem przypominający małą wisienkę lub pomidorek koktajlowy, a smakiem – słodko-kwaskowy agrest.
Miechunka od dawna znana jest ze swoich właściwości prozdrowotnych. Przede wszystkim jej jagody odznaczają się wysoką zawartością witaminy C i A, beta karotenu, fosforu i niacyny. Uważa się, że zawarte w nich pestki wykazują łagodne działanie oczyszczające, dlatego miechunka polecana jest osobom, mającym problemy z trawieniem lub uskarżają się na schorzenia jelit. Wiśnia peruwiańska posiada też wysokie stężenie bioflawonoidów, czyli związków chroniących organizm przed nowotworami, dodatkowo ma niemały udział w uszczelnianiu naczyń krwionośnych i zapobieganiu chorobom serca, posiada również działanie przeciwgrzybiczne i przeciwalergiczne.
Do tych wszystkich przymiotów należy dodać także niezwykły smak miechunki. Jest on lekko słodki, z dodatkiem bardzo delikatnej goryczki i odrobiny kwaskowatości. Jej aromat porównywany jest do agrestu, ananasa lub kiwi, dzięki temu może być dodatkiem do sałatek lub sosów. Z miechunki bardzo łatwo przyrządzić nalewkę, konfitury i wszelkie inne przetwory, może być także wytrawnym dodatkiem do ciast i deserów, a nawet bardzo wdzięczną dekoracją tradycyjnych wypieków. Kupując świeżą miechunkę, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jej kolor – jagody powinny być pomarańczowe. Żółte i zielone będą niedojrzałe, a więc zbyt kwaśne. Oprócz świeżej miechunki lub miechunkowych przetworów warto spróbować także miechunki suszonej, która może stać się codzienną, bardzo wartościową i lekką przekąską pełną wartości odżywczych i witamin.
Owoce miechunki są bardzo smaczne także po zasuszeniu, a nie każdy pamięta o tej metodzie konserwowania żywności – mówi Katarzyna Barczyk z firmy Puffins. Smak miechunki jest naprawdę intrygujący a suszona miechunka może stanowić świetną przekąskę lub dodatek do porannej owsianki lub muesli. Przy zakupie suszonej miechunki oraz wszelkich innych suszonych owoców, warto jednak zwrócić szczególną uwagę na naturalny skład i sposób, w jaki są suszone. To bardzo ważne ze względu na zachowanie wartości odżywczych w suszonych owocach. Tradycyjna metoda suszenia konwekcyjnego przebiega w wysokiej temperaturze, a ta, jak wiadomo niszczy bezcenne składniki pozbawiając owoce wartości odżywczych i zostawiając w nich tym samym niemalże sam cukier. Zupełnie inaczej dzieje się w przypadku owoców suszonych innowacyjną metodą puffingu – czyli próżniowego suszenia w podciśnieniu. Puffing pozwala na zachowanie wszystkich cennych wartości odżywczych w owocu, a do tego nadaje mu większą objętość, kruchość, chrupkość i atrakcyjny trójwymiarowy kształt. Owoce puffingowane ( w Polsce dostępna są pod nazwą Puffins ) są 100% naturalne i wolne od chemii, mają także dużo bardziej intensywny smak, dlatego są doskonałą wartościową dla organizmu i bezpieczną przekąską, którą można zajadać się zawsze i wszędzie bez żadnych wyrzutów sumienia i obaw o szczupłą sylwetkę.
Najzdrowsza dieta to dieta zróżnicowana. Warto więc otworzyć się na nowe produkty i nowe smaki, które nie tylko wzbogacą organizm w wartościowe składniki odżywcze, ale mogą także smakowo zrewolucjonizować naszą kuchnię.