Jak przygotować się na odbiór mieszkania

jak-przygotowac-sie-na-odbior-mieszkania-1

Dla każdego, kto kupuje swoje wymarzone mieszkanie, ten moment to wielkie wydarzenie. To właśnie wtedy, po otrzymaniu kluczy do własnego M, najczęściej czujemy się pełnoprawnymi właścicielami lokalu. Warto jednak, żeby duże emocje nie przysłoniły nam innego aspektu odbioru mieszkania. Podczas procedury odbiorowej możemy zgłosić deweloperowi wszelkie usterki i oczekiwać szybkiej naprawy.


Zalecane jest, aby do odbioru mieszkania dobrze się przygotować, a na miejscu pojawić się ze specjalistą, który fachowym okiem oceni, czy bez żadnych uwag możemy podpisać protokół zdawczo-odbiorczy, czy też w mieszkaniu konieczne będą poprawki.

Co i kogo wziąć ze sobą
Z deweloperem umówmy się przed zmrokiem, tak, aby nasze mieszkanie obejrzeć w świetle dziennym. Na miejscu najlepiej pojawić się z ekspertem – są firmy, które specjalizują się w tego rodzaju usługach. Z pewnością osoba posiadająca fachową wiedzę będzie w stanie lepiej ocenić, czy standard wykończenia lokalu jest zgodny z umową. Koniecznie weźmy ze sobą dwa dokumenty – projekt oraz umowę. Najlepiej też dokładnie zapoznajmy się z nimi przed samym odbiorem. – Dokumenty zawierają informacje na temat tego, co miało być wykonane, z jakich materiałów oraz w jakim standardzie. Dotyczy to takich elementów jak typ i rodzaj okien, grzejników, ilości gniazdek elektrycznych itp. Określają też takie kwestie jak ilość, rodzaj i powierzchnie pomieszczeń, rozmieszczenie drzwi, kierunek otwierania okien, rozmieszczenie instalacji itp. Przed podpisaniem protokołu powinniśmy sprawdzić, czy mieszkanie odpowiada informacjom zawartym w tych dokumentach – radzi Ryszard Banacki, rzecznik prasowy warszawskiego dewelopera TYNKBUD1.

Na własną rękę
Jeśli zamierzamy wybrać się na odbiór mieszkania sami, nasze przygotowania do tego wydarzenia muszą być jeszcze bardziej staranne. Weźmy ze sobą miarkę, dalekomierz, kątownik i poziomicę. – Zwróćmy uwagę na tynki – czy mają zachowany pion, są równe, czy nigdzie nie ma pęknięć. Przyjrzyjmy się szlichtom, posadzkom cementowym – również pod kątem jakości, równości i obecności ewentualnych pęknięć. Sprawdźmy, czy drzwi wejściowe mają certyfikat antywłamaniowy, czy na drzwiach i oknach balkonowych nie widać rys oraz czy płynnie się zamykają i otwierają. Oceńmy spadek, wykończenie posadzki oraz jakość zamontowania barierki na balkonie czy loggii. Wreszcie – przyjrzyjmy się wszystkim instalacjom – mówi rzecznik prasowy TYNKBUD1.

Przepisy nam służą
Warto wiedzieć, że obecnie inwestorów obowiązuje norma PN-EN ISO 9836:1997. – Oznacza to, że pomiar przeprowadza się od poziomu podłogi, z tynkami i okładzinami na ścianach. Wnęk o powierzchni powyżej 0,1 m2 nie dolicza się do powierzchni mieszkania, wlicza się natomiast przestrzeń znajdującą się pod elementami rozbieralnymi, np. ściankami działowymi. Pomiar musi być wykonany z dokładnością do 0,01 m2. W przypadku pomieszczeń ze skosami powierzchnię pomieszczenia liczy się zgodnie z powierzchnią podłogi, przy czym dzieli się ją na dwie części. Przestrzeń „właściwa” musi liczyć 1,90 m wysokości lub więcej. Powierzchnie o mniejszych wysokościach traktowane są jako pomocnicze – informuje Ryszard Banacki.

Na koniec dobra informacja dla tych, którym podczas odbioru umknął jakiś ważny detal. Jeśli w trakcie użytkowania lokalu zauważyliśmy jakąś usterkę, deweloper i tak ma obowiązek ją usunąć. W przypadku osób, które odebrały mieszkanie przed 26.12.2014 roku, okres rękojmi wynosi 3 lata. Właściciele mieszkań odebranych po tej dacie mają gwarantowaną, 5-letnią rękojmię. Jednak zgłoszenie usterek na etapie odbioru technicznego zapewni najszybsze i bezproblematyczne ich zniwelowanie.