Dynia – super warzywo w diecie dziecka

dynia-–-super-warzywo-w-diecie-dziecka

Nie każdy wie, że małe dziecko posiada ponad cztery razy więcej kubków smakowych niż osoba dorosła, dlatego tak ważne jest, aby produkty wprowadzane do diety maluszka były nie tylko zdrowe, ale także smaczne i zróżnicowane. Dlatego rozszerzając jadłospis pociechy warto, obok tradycyjnego brokułu i marchewki, podawać warzywa równie pożywne i w dodatku niezwykle smakowite – szczególnie naszą polską dynię.

 

Pomarańczowe zdrowie

Dynia to warzywo wprost stworzone dla niemowląt. Jest lekkostrawna, nie powoduje alergii, a jej delikatny, lekko słodkawy smak przypadnie do gustu nawet najbardziej wybrednym smakoszom. Pomarańczowy kolor miąższu dyni jest wynikiem zawartości beta-karotenu – im barwa warzywa jest intensywniejsza, tym większa zawartość cennego składnika. Beta-karoten przetwarzany jest w wątrobie na witaminę A, która ma istotne znacznie dla prawidłowego rozwoju organizmu dziecka. Zapobiega krzywicy, wspomaga rozwój wzroku i chroni przed infekcjami, a nawet nowotworami. Dynia zawiera także mnóstwo błonnika, który wspomaga trawienie, chroni przed zaparciami i oczyszcza organizm dziecka z toksyn. Poleca się spożywanie tego warzywa także przy kłopotach z pęcherzem – działa ono moczopędnie oraz wspomaga pracę nerek. Dodatkowo zawartość witaminy C i PP oraz z grupy B, a także związków takich jak magnez, żelazo, potas czy fosfor sprawia, że dynia zasługuje na miano jednego z najbardziej wartościowych pod względem odżywczym warzyw. Co więcej, pomimo zawartości sacharozy i glukozy, nadających warzywu przyjemny, słodkawy smak, dynia jest wyjątkowo niskokaloryczna, dlatego warto podawać ją dziecku jak najczęściej.

 

Smakowite oblicze

Dynia jest warzywem nie tylko wyjątkowo smacznym, ale także bardzo wdzięcznym w przetwarzaniu. Można z niej przygotowywać zarówno dania wytrawne, jak i – po połączeniu z owocami – pyszne deserki. Najmłodsze dzieci będą zachwycone przyjemnym aromatem i delikatną konsystencją ugotowanej i zblendowanej dyni. Starsze docenią ją jako smakowitą podstawę placuszków, dodatek do surówek czy składnik zdrowych soków lub kompotów.

- Kupując świeżą dynię warto zwrócić uwagę na jej pochodzenie. Najlepiej, jeśli jest ona produktem ekologicznym, uprawianym bez dodatku pestycydów czy nawozów chemicznych – zwłaszcza, jeśli zamierzamy podać ją małemu dziecku – wyjaśnia Katarzyna Barwińska General Manager marki Holle – znanego producenta ekologicznej żywności dla dzieci i niemowląt. Podobnie, jeśli wybieramy gotowe produkty dla dzieci, zawierające w swym składzie dynię, np. kaszki, musy, zupki, obiadki itp., sprawdzajmy czy artykuł posiada np. certyfikat Demeter gwarantujący, że składniki wykorzystane do jego produkcji pochodzą z upraw ekologicznych i biodynamicznych. Dynia zaliczana jest do najmniej alergizujących warzyw, dlatego zalecana jest jako jedna z pierwszych przy rozszerzaniu jadłospisu niemowlaka, można ją podawać już po 4 miesiącu życia dziecka – na początku oczywiście w formie delikatnego, warzywnego puree  - dodaje Katarzyna Barwińska z Holle.

Od drugiego roku życia można podawać dzieciom także pestki dyni. Ziarenka można zmielić i dodać do ulubionej zupy, posypać nimi sałatkę lub po prostu – w formie chrupiącej przekąski. Pestki dyni są bogatym źródłem kwasów omega-3 i omega-6, a także miedzi i cynku.

 

Wybierać mądrze

Preferencje żywieniowe dziecka kształtują się już od pierwszych miesięcy życia, a rodzice mają ogromny wpływ na to, jakie produkty spożywcze będzie w przyszłości wybierała ich pociecha. Dlatego przygotowując samodzielnie posiłki absolutnie nie dodawajmy do nich cukru ani soli. Zmysł smaku małego człowieka jest tak wrażliwy, że już samo zetknięcie z nowym aromatem będzie dla niego wyjątkowo intensywnym doznaniem. Podobnie podczas zakupów starajmy się dokładnie śledzić skład produktów, mających stanowić część diety naszego dziecka. Najlepiej, jeśli w wśród składników artykułu nie znajdziemy cukru i soli, a także oczywiście konserwantów, barwników czy wzmacniaczy smaku. Idealnie, jeśli zakupiona kaszka, mus ze słoiczka czy soczek były produktem ekologicznym, czego dowodem będą odpowiednie certyfikaty, które znaleźć można zawsze na opakowaniu produktu.