Jak najlepiej zarządzać domowymi finansami?

pieniadze-2

Prowadzenie gospodarstwa domowego przypomina zarządzanie firmą. Przedsiębiorstwa regularnie planują wydatki, o czym gospodarstwa domowe często zapominają. Zobacz, jak zarządzać domowymi finansami tak, jak robią to profesjonaliści. Jeśli chcesz uniknąć przykrych niespodzianek, zmniejszyć zadłużenie i zacząć kontrolować swoje wydatki, zajmij się domowym budżetem i wprowadź do codziennego życia kilka dobrych nawyków finansowych. Dzięki poradom firmy wonga.com, udzielającej komfortowych pożyczek przez internet, przygotowanym we współpracy z ekspertem finansowym Tomaszem Jaroszkiem, Twoje finanse już zawsze będą pod kontrolą.

Zbuduj fundusz awaryjny

Nawet najbardziej prozaiczne sytuacje mogą być klęską dla domowego budżetu, jeśli wcześniej nie odłożyliśmy żadnych pieniędzy na nieprzewidziane wydatki. Zepsuty samochód? Cieknący kran w łazience? Dzięki funduszowi awaryjnemu żadna usterka nie będzie Ci straszna – taki fundusz to nic innego jak pula pieniędzy odłożona na nieprzewidziane wydatki. Zastanów się, jaką kwotę możesz miesięcznie przeznaczyć na budowanie funduszu awaryjnego. Odkładając 100 zł miesięcznie, po roku dysponujesz już zasobami finansowymi w wysokości 1200 zł, które uchronią Cię przed nadwyrężaniem budżetu domowego w trudnych sytuacjach. Pamiętaj jednak, że po każdorazowym skorzystaniu z funduszu, powstała luka musi być uzupełniona.

Zrób zestawienie finansowe

Gospodarstwo domowe, tak jak firma, ma przychody i ponosi koszty. W tym przypadku to suma Twoich zarobków i Twoje łączne wydatki. Planowanie budżetu zacznij od spisania swoich stałych przychodów – zarobków, premii, odsetek z lokat, przychodów z wynajmu, a także rent czy emerytur. Po drugiej stronie zestawienia są wydatki – te regularne, takie jak czynsz za mieszkanie czy rachunki i te nieregularne, które można uwzględnić z dużym wyprzedzeniem, np. ubezpieczenie auta. Teraz widzisz, ile zarabiasz a ile wydajesz i jaki jest stosunek tych kwot. Na stronie www.kapitalni.org znajdziesz przydatny kalkulator, który w prosty sposób pozwoli Ci sporządzić takie zestawienie finansowe.

Zacznij planować wydatki

Planowanie to podstawa dobrego gospodarowania. Jeśli pieniądze wydajesz spontanicznie, to wkrótce może okazać się, że stąpasz po kruchym lodzie. Wystarczy kilka nieprzewidzianych wydatków i już zaczyna brakować pieniędzy do końca miesiąca. Najlepszą receptą jest dobry plan! Wakacje, święta, urodziny dzieci, początek roku szkolnego – wszystkie te okazje związane są ze zwiększonymi wydatkami. Można je przecież wcześniej zaplanować i zacząć odkładać pieniądze nawet z rocznym wyprzedzeniem!

Nanieś poprawki i wytrwaj

Zaplanowałeś swoje przychody i wydatki na najbliższe miesiące. Teraz czas na trzecią część planu – monitoring. Swoje bieżące wydatki wpisuj na bieżąco w tabelę wydatkową. Będziesz miał wgląd w to, czy trzymasz się ustalonych w budżecie limitów. Już po pierwszym miesiącu dowiesz się, czy zaplanowany budżet jest realny dla Twojego gospodarstwa domowego. Być może konieczna będzie korekta i przesunięcie pewnych limitów. Nie przejmuj się tym, nanieś poprawki na kolejny miesiąc i staraj się trzymać ustalonych przedziałów kwotowych. Korekta budżetu będzie dla Ciebie cenną wiedzą o tym, gdzie możesz ograniczyć wydatki. Z biegiem czasu takie planowanie wejdzie Ci w krew, a w finansach osobistych zapanuje porządek.