Czy realizujemy już noworoczne postanowienia finansowe?

200-zl

Wraz z rozpoczęciem nowego roku, bardzo chętnie planujemy i zobowiązujemy się do dużych zmian – również finansowych. Po pierwszych miesiącach możemy już zweryfikować, jak nam poszła realizacja postanowień noworocznych. Jeśli nie jesteśmy przekonani co do efektów nowego systemu zarządzania pieniędzmi, warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami, które umożliwią nam efektywne zarządzenie domowym budżetem w 2017 roku.

Oszczędzanie bez kłopotów

Jednym z głównych noworocznych postanowień Polaków związanych z finansami jest rozpoczęcie oszczędzania. Realizacja tego postanowienia nie musi być trudna. Wystarczy przestrzegać kilku zasad skutecznego oszczędzania, co pomoże nam o wiele łatwiej odkładać pieniądze. Oto najważniejsze podpowiedzi, dzięki którym poprawimy swoje finansowe bezpieczeństwo:

  • Konkretyzujmy cel oszczędzania: określenie konkretnego celu odkładania pieniędzy z pewnością zmotywuje nas do utrzymania postanowienia w mocy. Pamiętajmy, aby wyznaczyć sobie cele krótkoterminowe, związane z realizacją marzeń i planów (wyjazd wakacyjny, remont mieszkania czy kupno nowego sprzętu elektronicznego), jak również długoterminowe (np. oszczędności na emeryturę).
  • Zadbajmy o regularność: - Istotne jest to, aby wyrobić w sobie nawyk comiesięcznego odkładania określonej sumy. Najlepiej zająć się tym od razu po wypłacie, ponieważ z każdym kolejnym dniem i z każdym kolejnym wydatkiem, będzie nam coraz trudniej odłożyć nawet drobną kwotę. Spróbujmy na początek przeznaczać na oszczędności około 10-15% tego, co zostaje z naszej wypłaty po opłaceniu czynszu, rachunków i uregulowaniu stałych wydatków. Jeśli planujemy w danym miesiącu większe wydatki, odłóżmy cokolwiek, choćby 50 złotych. Ważne, aby przyzwyczaić się do regularnego, comiesięcznego gromadzenia funduszy – sugeruje Agnieszka Mielniczuk, ekspert eurobanku ds. produktów oszczędnościowych.
  • Zmniejszmy wydatki na rachunki: niezależnie od tego, w jakiej sytuacji finansowej się znajdujemy, zawsze możemy poszukać dodatkowych finansów w naszym domowym budżecie poprzez ograniczenie wydatków na rachunki. Czy naprawdę potrzebujemy telefonu stacjonarnego, jeśli korzystamy z komórki? Czy dojazd do pracy samochodem jest dla nas bardziej korzystny finansowo niż komunikacją miejską? Także zakup żarówek energooszczędnych oraz wyłączanie nieużywanego sprzętu elektronicznego może dobrze wpłynąć na stan naszego domowego budżetu. To tylko przykładowe wydatki, które mogą wzbudzić uśmiech i być powodem do żartów, ale po wprowadzeniu tych zmian i po podsumowaniu wszystkich kosztów zazwyczaj okazuje się, że rocznie można w ten sposób zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.
  • Korzystajmy z odpowiednich produktów finansowych: banki wychodzą naprzeciw potrzebom osób, które postanawiają wraz z nowym rokiem gromadzić oszczędności i przygotowują produkty finansowe, zachęcające odbiorców do gromadzenia oszczędności. – Lokaty terminowe czy rachunki oszczędnościowe gwarantują bezpieczne pomnażanie oszczędności oraz pewny zysk. Z tym że lokaty terminowe dodatkowo mobilizują nas do wytrwania w postanowieniu oszczędzania, ponieważ bank wypłaca zgromadzony kapitał wraz z odsetkami zwykle na koniec okresu umowy. Aby zatem nieco zarobić, nie powinniśmy zrezygnować przed czasem. Lokaty to wciąż najatrakcyjniejsza dla większości klientów forma oszczędzania, skierowana do wszystkich szukających bezpiecznych rozwiązań finansowych. Żeby założyć lokatę wystarczy niewielka kwota - w zależności od banku, jaki wybierzemy – nawet 200 do 1000 zł. Warto przy tym korzystać z nowych technologii, bo banki obecnie często najwyższe oprocentowanie proponują dla lokat zakładanych przez Internet lub w aplikacji mobilnej. - podkreśla Agnieszka Mielniczuk, ekspert eurobanku ds. produktów oszczędnościowych.

 

Uporządkowany budżet domowy

“Budżet to mówienie Twoim pieniądzom dokąd mają iść, zamiast zastanawiania się, dokąd one same sobie poszły” – ten cytat amerykańskiego autorytetu w zakresie finansów osobistych Dave’a Ramseya może być dla nas jednym z drogowskazów na 2017 rok. Przejmując kontrolę nad naszymi finansami sami decydujemy, na co zostaną przeznaczone nasze pieniądze. W stworzeniu uporządkowanego, domowego budżetu może nam pomóc kilka cennych wskazówek:

  • Przygotujmy prosty szablon – wystarczy, aby zawierał on nasze stałe i okazjonalne wydatki oraz przychody i plan oszczędzania. Raz przygotowany budżet możemy umieścić w widocznym miejscu i na bieżąco go kontrolować.
  • Przygotujmy „fundusz awaryjny” – odłóżmy zawczasu rezerwową kwotę (np. 1000 zł), umożliwiającą poradzenie sobie w sytuacji, kiedy nasza wola osłabnie lub będziemy musieli ponieść nieprzewidziane wydatki.
  • Zaangażujmy członków rodziny do pomocy – ich motywacja może okazać się kluczowa. W przygotowaniu budżetu domowego i walce o zmianę finansowych nawyków nie musimy pozostawać sami.

 

Wyjście z długów

Przygotowanie budżetu domowego i rozpoczęcie oszczędzania powinny na przyszłość wystarczająco zabezpieczyć nas finansowo. Co jednak, jeśli w nowy rok wkroczyliśmy z długami? Wyjście z nich powinno być jednym z naszych głównych postanowień noworocznych. Terminowo regulujmy swoje zobowiązania, stosując się do następujących zasad:

  • Regularnie kontaktujmy się z bankiem – dzięki temu nasz wierzyciel będzie wiedział, że nie uchylamy się od spłacenia pożyczki czy kredytu, ale mamy przejściowe kłopoty finansowe. Brak działań może skończyć się wpisaniem na listę dłużników przez wierzyciela, a obecność na niej może skutkować problemami np. z otrzymaniem kredytu czy dokonywaniem zakupów na raty.
  • Ograniczmy wydatki - zaciśnięcie finansowego pasa jest konieczne, jeśli chcemy na powrót zyskać budżetową stabilność. Róbmy zakupy z głową, bez emocji, najlepiej mając przy sobie wcześniej przygotowaną listę. Kierujmy się wyłącznie swoimi potrzebami, a nie impulsami zakupowymi.
  • Przestańmy oglądać się na innych – aby w przyszłości unikać długów, musimy również zmienić nasz sposób myślenia o finansach. Od pierwszego dnia nowego roku pamiętajmy o samodzielnym wyznaczaniu celów, które mają być dla nas ważne. Nie porównujmy się z innymi i unikajmy członkostwa w finansowym „wyścigu szczurów”.