Sport w okularach – bezpieczny czy nie?

sport-w-okularach

Moda na aktywność fizyczną i uprawianie sportów opanowała Polskę na dobre. Z badań TNS Polska wynika, że niemal połowa Polaków uprawia różne formy sportu. Coraz więcej czasu spędzamy aktywnie – największą popularnością cieszy się jazda na rowerze, bieganie, gra w piłkę nożną, trening siłowy oraz pływanie. Z roku na rok coraz więcej osób bierze udział  w maratonach oraz biegach charytatywnych.

To bardzo zdrowa moda, niemniej jednak uprawianie sportu, niezależnie od poziomu jego zaawansowania powinno być przemyślaną formą aktywności fizycznej, gdyż brak przygotowania może skutkować odwrotnymi efektami i zagrożeniem dla zdrowia. Starając się zwiększać możliwości organizmu poprzez różnego rodzaju treningi, warto co jakiś czas kontrolować swoje parametry dla własnego bezpieczeństwa. Ważne może być na przykład badanie EKG, diagnostyka laboratoryjna, a nawet konsultacje ze specjalistami medycyny sportowej z zakresu interny, kardiologii czy ortopedii. W dobie, gdy ponad połowa Polaków ma wady wzroku dodatkowo trzeba również dobrze przemyśleć kwestię okularów - czy sport w okularach jest bezpieczny, czy na trening należy zabierać okulary, czy lepiej zostawić je w szatni, jak radzić sobie z problemami z zakresu „dobre widzenie kontra wygoda” podczas treningu? I wreszcie, czy warto inwestować w okulary sportowe, które umownie możemy nazwać okularami do zadań specjalnych? Jeżeli tak, to w jakie?  Okulary do zadań specjalnych wymagają specjalnych rozwiązań. Sportowe soczewki korekcyjne muszą zapewnić nie tylko doskonałe widzenie i korektę wad wzroku, lecz także wygodę i bezpieczeństwo ich używania w nietypowych warunkach.

Okulary, a bezpieczeństwo podczas uprawiania sportu

Szacuje się, że obrażenia doznawane w trakcie aktywności fizycznej stanowią w różnych krajach od 4 do 30 proc. wszystkich urazów okulistycznych. Brak jest informacji na temat statystyk z naszego kraju, możemy jednak przyjąć, że nie różnimy się pod tym względem od innych nacji. O ile nie ulega wątpliwości, że sportowcy z wadami wzroku potrzebują okularów korekcyjnych, używanych także podczas treningów czy zawodów, o tyle dziwić może, że tak naprawdę, w wielu dyscyplinach, z okularów sportowych powinny korzystać także osoby z dobrym wzrokiem. Okulary sportowe mają bowiem zarówno umożliwiać prawidłowe widzenie, jak i chronić oczy przed podrażnieniami spowodowanymi przez wiatr i słońce, promieniami UV, pyłami, owadami, a także oczywiście przed potencjalnymi urazami, do których może dojść podczas aktywnego wypoczynku.

Czy okulary sportowe są tylko dla amatorów sportu z wadami wzroku?

Obecnie soczewki sportowe produkowane są zarówno jako soczewki jednoogniskowe, jak i progresywne. Oczywiście nie ma jakichkolwiek problemów, aby znaleźć idealne okulary  sportowe bez korekcji. Osoby chcące uprawiać sport w okularach powinny zastanowić się jednak nie tylko nad soczewkami, dopasowanymi do indywidualnej wady wzroku, ale również kompatybilnymi z rodzajem ulubionej aktywności fizycznej i warunkami atmosferycznymi, w których będą one wykorzystywane. Soczewki okularowe dostępne są bowiem w połączeniu z różnymi powłokami: antyrefleksyjnymi, lustrzanymi oraz w pełnej gamie barwień (pełnych oraz gradalnych) co sprawia, że możliwości jest naprawdę sporo.  Dodatkowo, warto zwrócić uwagę, że idealne okulary sportowe powinny być lekkie (żeby nie przeszkadzały), trwałe (żeby przetrwały ewentualny upadek czy uderzenie), funkcjonalne (żeby pozwalały widzieć wszystko, wszędzie i w każdych warunkach) oraz  ładne (żebyśmy się sami sobie podobali).  Dopiero połączenie tych czterech cech tworzy okulary idealne.

Kolor, waga, profilowanie – w okularach sportowych ma to duże znaczenie

Sportowe soczewki korekcyjne powinny korygować wady wzroku, a tym samym zapewniać doskonałe widzenie oraz bezpieczeństwo ich użytkowania w warunkach „nietypowych”. Takie soczewki powinny być lekkie, cienkie i elastyczne oraz niezwykle wytrzymałe, o zwiększonej odporności na uszkodzenia i zarysowania. „Oprawy okularowe przeznaczone dla sportowców charakteryzują się wyższą krzywizną bazową, czyli po prostu lepszym dopasowaniem do kształtu twarzy. Nie mogą być płaskie, lecz odpowiednio wyprofilowane, aby możliwie najbardziej chronić oczy przed urazami, wiatrem oraz światłem. Prawidłowo dobrana oprawa okularowa, a także indywidualna korekcja występującej wady wzroku za pomocą soczewek okularowych, pozwala na naturalny odbiór otoczenia podczas uprawiania sportu, jak również zajęć rekreacyjnych – mówi Justyna Nater, Product Manager Hoya Lens Poland.

Polaryzacja i fotochrom - konieczne czy nie?

Dobrym rozwiązaniem dla sportowców, którzy cenią sobie różne aktywności i często zmieniają warunki otoczenia, mogą być także soczewki polaryzacyjne. Polaryzacja polega na eliminacji odbić światła od płaskich powierzchni – np. tafli wody czy mokrej drogi, w efekcie czego zostaje zwiększony kontrast widzenia, a kolory są bardziej podkreślone i nasycone, lecz bez ich przekłamania. Taką funkcjonalność docenią na pewno żeglarze i miłośnicy innych sportów wodnych.

Dobrym wyborem dla osób aktywnych są również soczewki fotochromowe, które automatycznie zmieniają stopień zaciemnienia w zależności od warunków oświetlenia. Soczewki te inteligentnie dopasowują się do intensywności światła i świetnie sprawdzają się u osób, które nie chcą korzystać z dwóch par okularów – korekcyjnych oraz przeciwsłonecznych. Soczewki fotochromowe pozwalają na posiadanie jednej pary okularów, nadającej się zarówno do funkcjonowania w pomieszczeniach, jak i aktywności na świeżym powietrzu, nawet w warunkach silnego nasłonecznienia.

Uwaga na UV

Soczewki w okularach sportowych powinny być wyposażone w filtr chroniący oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV. Należy przy tym pamiętać, że nawet jeśli soczewki są zabarwione, nie oznacza to automatycznie, że chronią oczy przed promieniowaniem UV. Stopień ochrony zależy bowiem od materiału, z jakiego są wykonane soczewki oraz rodzaju zastosowanych uszlachetnień.

Soczewki okularowe o indeksie wyższym bądź równym 1.53 gwarantują nam pełną ochronę przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym . Jeżeli wybieramy soczewki o indeksie 1.50, warto zapytać optyka o dodatkowy filtr UV 400 Jednocześnie, im większe soczewki, im większa krzywizna oprawy, tym mniej promieni dostaje się do oczu od góry okularów i po ich bokach. Również z tego powodu okulary sportowe, jeżeli są dobrze dobrane i dopasowane do twarzy, oprócz najlepszej ostrości widzenia,  zapewniają najwyższą ochronę dla oczu.

Wybór bezpiecznych dla wzroku i wygodnych w użytkowaniu okularów sportowych nie jest łatwy, ponieważ współczesna optyka oferuje naprawdę dużo możliwości. Przed zakupem warto porozmawiać z optykiem, który dobierze zestaw pożądanych cech okularów indywidualnie dopasowanych do wzroku oraz uprawianego sportu.

www.hoya.eu/pl