Monitor dla profesjonalisty - w jaki sposób zoptymalizować codzienną pracę dzięki dobraniu właściwego sprzętu
Jakość pracy zależy nie tylko od naszych umiejętności i doświadczenia. Otoczenie i sprzęt, z którego korzystamy mają również duży wpływ na efektywność naszych działań. Wśród najważniejszych czynników, które mogą zoptymalizować pracę profesjonalisty często wymienia się m.in. wygodny fotel, odpowiednie oświetlenie oraz prawidłową pozycję ciała. Warto również przyjrzeć się urządzeniu, przed którym spędzamy znaczną część naszego dnia w biurze, czyli monitorowi.
Podstawowe narzędzie pracy
Wiele współczesnych zawodów wymaga codziennego korzystania z komputera. Urządzenie to stało się najpopularniejszym narzędziem pracy. Szczególnymi użytkownikami komputerów są graficy, fotograficy oraz inni profesjonaliści, dla których jakość wyświetlanego obrazu jest tak samo ważna, jak ich umiejętności i doświadczenie. Dlatego właśnie wiele monitorów powstaje z myślą o zaawansowanych użytkownikach, którzy wymagają od wyświetlaczy najlepszych parametrów, które nie tylko zapewnią wysoką jakość obrazu, ale także będą spełniały zasady ergonomii.
Przekątna to nie wszystko
Jednym z najbardziej istotnych parametrów jest wielkość wyświetlacza. Minimalna przekątna monitora akceptowalna przez grafików, czy fotografów to 24 cale. Taki rozmiar ekranu wiąże się z większym komfortem podczas pracy, ale przede wszystkim zapewnia dużą powierzchnię roboczą. Ważna jest również odpowiednia rozdzielczość, która pozwoli na dostrzeżenie wszystkich szczegółów obrazu. Dlatego też najlepsze monitory dla profesjonalistów oferują standard 4K, a Full HD to dziś absolutne minimum. Duży pulpit roboczy umożliwia także skuteczne korzystanie z technologii Picture by Picture (PBP). Funkcja ta pozwala na przeglądanie obrazu z dwóch źródeł na jednym ekranie, który zostaje wówczas podzielony na pół. Wielozadaniowość wynikająca z takiego rozwiązania to zaleta, którą docenią wszyscy pracujący na wielu aplikacjach i potrzebujący szybkiego dostępu do danych z wielu źródeł. Przy dużym ekranie istotne znaczenie ma również jego zakrzywienie. Taka budowa monitora pozwala odbierać obraz jako płaski i pozbawiony zniekształceń. Zakrzywienie w dużej mierze redukuje świetlne refleksy. To pozytywnie wpływa na postrzeganie jakości obrazu, ale przede wszystkim zmniejsza wysiłek dla naszych oczu.
Łatwość kalibracji
Bez wątpienia osoby związane z fotografią i grafiką komputerową, a także z animacjami i filmami potrzebują jak najdokładniejszego odwzorowania barw. Nowoczesne monitory UHD, takie jak np. Samsung UE590D, wyświetlają aż do miliarda kolorów, to nawet 64-krotnie więcej niż standardowe wyświetlacze. Monitory dla profesjonalistów to również pewność ułatwionej i skutecznej kalibracji kolorów. Jest to szczególnie istotne dla osób projektujących materiały do druku – dokładne odwzorowanie barw to gwarancja zgodności kolorów palety CMYK na ekranie i wydrukowanych materiałach. Prócz dużej ilości wyświetlanych kolorów, dla jakości obrazu niezwykle istotna jest wartość kontrastu statycznego. Im ta wartość jest wyższa, tym w większym stopniu pozwala na wyświetlanie ciemnych szczegółów na czarnym tle.
W trosce o wzrok
Spędzając wiele godzin przy komputerze powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na wygodną pozycję ciała i bezpieczeństwo naszych oczu. Praca z tradycyjnymi monitorami powoduje zmęczenie wzroku, jednak ekrany profesjonalne wyposażone są w specjalne technologie mogące redukować szkodliwe oddziaływanie. Nowoczesne monitory dla profesjonalistów firmy Samsung posiadają funkcje takie, jak np. Eye Saver, która chroni oczy eliminując męczące wzrok światło niebieskie oraz Flicker Free, która redukuje migotanie obrazu obecne w tradycyjnych monitorach.
***
Większość osób aktywnych zawodowo spędza dużą część dnia na pracy z monitorem, dlatego też przy zakupie należy zwrócić uwagę na wszelkie funkcje i technologie które usprawnią i zoptymalizują pracę. Jednak szczególny nacisk warto położyć na aspekt zdrowotny. To w końcu dobra kondycja naszego wzroku pozwala nam skutecznie wykonywać zawodowe obowiązki