Nietrzymanie moczu bez tajemnic – ten problem da się rozwiązać!
Nietrzymanie moczu (NTM) to obok zakażeń układu moczowego najpowszechniejsza przypadłość z jaką zgłaszają się pacjentki do urologów. Problem, choć wstydliwy, można rozwiązać na wiele sposób i dalej żyć pełnią życia!
Nietrzymanie moczu może dotyczyć pań w każdym wieku – choć głównie dokucza kobietom po menopauzie, często problem ten pojawia się u tych dużo młodszych, np. po porodzie lub operacjach ginekologicznych. NTM, czyli mimowolny, samoistny wyciek moczu najczęściej wynika ze zmian w układzie anatomicznym: - Cewka, która powinna być zgięta i zatrzymuje mocz, prostuje się i staje się „lejkiem” – tłumaczy dr n. med. Piotr Kaczmarek, chirurg urolog z Centrum Medycznego Medyceusz w Łodzi. Kolejną z przyczyn NTM mogą być długotrwałe, powracające infekcje dróg moczowych – zresztą pacjentki często mylą początki NTM właśnie z klasycznymi zakażeniami.
Mówiąc o NTM, warto rozgraniczyć dwa rodzaje tej przypadłości: wysiłkowe nietrzymanie moczu oraz tzw. nadreaktywność pęcherza moczowego. W przypadku tego pierwszego, dotyczy głównie osób starszych (nie tylko kobiet!), drugie może przytrafić się każdemu.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu, które objawia się wyciekiem moczu podczas wysiłku, kichania, czy kaszlu. Leczenie zaczyna się od ćwiczeń mięśni dna miednicy: - Są to proste ćwiczenia, które można wykonywać w domu, ba, niektóre nawet podczas jazdy tramwajem, bo są dla osób postronnych w ogóle niewidoczne. Niestety często pacjentki nie mogą się do nich zmotywować, a regularnie wykonywane ćwiczenia dają świetne efekty – przekonuje dr Piotr Kaczmarek.
Jeśli ćwiczenia nie pomogą, można zastosować zabieg chirurgiczny, polegający na wszczepieniu specjalnych taśm podtrzymujących mięśnie i formujących cewkę w prawidłowy sposób.
Nadreaktywność pęcherza, wynikająca z nadmiernego pobudzenia zakończeń nerwowych w pęcherzu, leczy się zachowawczo.
Jednak ekspert Centrum Medycznego Medyceusz w Łodzi zwraca uwagę na jeszcze jeden problem NTM – aspekt społeczny. – Niestety ta przypadłość wciąż jest bagatelizowana. Starsze osoby często myślą, że „tak musi być” i nietrzymanie moczu to jeden z objawów starości. A to nieprawda. Mamy skuteczne metody, wystarczy chcieć się leczyć! Będzie to z korzyścią dla samego pacjenta, ale i jego otoczenia – przekonuje dr n. med. Piotr Kaczmarek.