8 sposobów na uniknięcie e-kradzieży w trakcie świąt
Cyberprzestępcy nie zwalniają tempa nawet w okresie świątecznym, dlatego warto być czujnym! Kiedy my biegamy między półkami sklepowymi w poszukiwaniu idealnych prezentów i planujemy, co podamy podczas kolacji wigilijnej, hakerzy opracowują nowe metody oszustw. Ale spokojnie! Wiemy co zrobić, żeby święta upłynęły bez stresu związanego z działalnością cyberprzestępców.
- Ktoś prosi Cię o pieniądze przez Internet? Wyloguj się!
Nie każdy spędza święta w miłej atmosferze, ciesząc się chwilami spędzonymi z rodziną i przyjaciółmi. Dla niektórych, z powodu samotności jest to najgorszy czas w roku. Część z tych osób decyduje się wtedy na założenie kont na portalach randkowych. Zaczynają pisać z przypadkowymi osobami, a ich kontakt jest bardzo intensywny. Rozmawiają ze sobą codziennie, dzieląc się swoimi historiami i przeżyciami. W pewnym momencie rozmówca prosi o pieniądze np. na sfinansowanie swojego projektu, nad którym długo i ciężko pracował. Czy można mu odmówić, skoro poświęcił tyle czasu i energii na rozmowę z nami, a na dodatek wzbudza w nas pozytywne emocje? Oczywiście, że można, a nawet trzeba! Dokładnie w taki sposób okradziono m.in. użytkowników portalu www.romancescams.com. Łącznie oszukano prawie 1200 członków i wyłudzono od nich ponad 14 milionów dolarów!
- Urlop w Święta? Tylko ze sprawdzonym biurem podróży.
Jak wiadomo, w okresie świątecznym ceny zdecydowanie idą w górę. Mowa tu nie tylko o kosztach prezentów, czy składników do wigilijnej kolacji, ale także biletach lotniczych i noclegach w hotelach. Dostałeś na maila ofertę z atrakcyjnymi cenami pobytów na Majorce? Nazwa hotelu brzmi egzotycznie, a podany środek transportu to twoje ulubione linie lotnicze? Brzmi jak oferta, której nie można powiedzieć „nie”? Zanim podasz dane ze swojej karty kredytowej, warto sprawdzić, kto wysłał Ci ofertę, czy loty są aktualne, a hotel w ogóle istnieje.
- Fałszywe maile z banku.
Otrzymałeś e-mail od banku oferujący świąteczne nagrody wraz z instrukcją ich odebrania, zawierającą prośbę podania hasła i danych karty kredytowej? Miej się na baczności! Banki NIGDY o to nie proszą, tak jak nigdy nie przekierowują do innej strony logowania, niż ta, której używasz od zawsze. Jeśli otrzymasz podobny e-mail, niezwłocznie skontaktuj się z ze swoim bankiem i poinformuj pracowników o zaistniałej sytuacji.
- Uważaj na to, co bezpłatne.
Chcesz zaoszczędzić na świątecznych zakupach i szukasz rabatów w internecie? Świetny pomysł! W końcu znajdujesz stronę oferującą darmowe karty podarunkowe do znanych sieciówek, w zamian za wypełnienie krótkiej ankiety. Szybko uzupełniasz wszystkie dane, wyskakuje lista nagród, które zdobyłeś, i teraz już wystarczy, że podasz numer karty kredytowej, aby zapłacić symboliczną złotówkę na pokrycie podatku od wygranej. Wpłacasz i… tracisz wszystkie pieniądze z konta. W taki sposób cyberprzestępcy wykorzystują twoje dane do wykradnięcia oszczędności.
- Oddajesz pieniądze na akcję charytatywną? To oddaj na istniejącą.
Każdego roku organizacje charytatywne proszą o świąteczne datki dla swoich podopiecznych. Słyszysz o tym w telewizji, czytasz na ten temat w gazetach, a nawet dostajesz wiadomości na swoją skrzynkę pocztową. Często jednak, pod znane organizacje, podszywają się ludzie, których głównym celem jest wyłudzenie pieniędzy. Jeżeli nie masz pewności, czy zbiórka rzeczywiście jest na szczytny cel — zadzwoń bezpośrednio do wybranej przez siebie organizacji i zweryfikuj informację.
- „Życzliwi” nieznajomi.
Dostajesz życzenia i zaproszenie do znajomych na Facebook’u od osoby, której nie znasz. Nie macie wspólnych znajomych i najprawdopodobniej pochodzicie z różnych zakątków świata. Dla własnego bezpieczeństwa lepiej nie akceptuj zaproszenia. Wielu internetowych przestępców w tej sposób próbuje wyłudzić dane osobowe. Jeżeli masz wątpliwości co do takich zaproszeń lub dostajesz dużą liczbę takich zaczepek, zablokuj osobę, która wysłała lub zgłoś jej profil administratorom portalu.
- Mamy dla Ciebie paczkę, a w niej— złośliwe oprogramowanie.
Święta już za chwile, a Ty dostajesz e-mail z wiadomością, że paczka, którą zamówiłeś, czeka na Ciebie w najbliższym punkcie odbioru. Zaczynasz się zastanawiać, komu jeszcze zamówiłeś prezent i o tym zapomniałeś. Szybko otwierasz wiadomość, żeby sprawdzić szczegóły, nawet nie sprawdzając, kim jest nadawca. W środku znajduje się link, w który klikasz w pośpiechu i... w tym momencie pobierasz na komputer złośliwe oprogramowanie, które ma dostęp do danych zapisanych na twoim telefonie lub komputerze.
- e-Kartka świąteczna od nieznajomego
Elektroniczne kartki to świetny sposób, na szybkie rozesłanie życzeń do wszystkich znajomych. Nie można się zatem dziwić, że wyparły tradycyjne kartki świąteczne. Należy jednak uważać, kiedy dostaniemy na skrzynkę pocztową taką e-kartkę od nieznajomego. Wiadomość może zawierać link, który przekierowuje rzekomo do „właściwej” kartki. W rzeczywistości jest to kolejny sposób na zainstalowanie na Twoim komputerze szkodliwego oprogramowania.
G DATA radzi jak nie stać się ofiarą kradzieży:
- Zawsze sprawdzaj, kim jest nadawca e-maila, który otrzymałeś. Nie znasz go? Usuń wiadomość!
- Chcesz przekazać datek na akcję charytatywną — zrób to bezpośrednio w siedzibie organizacji lub korzystając z jej oficjalnej strony www.
- Nie pobieraj plików przesłanych od nieznajomych!
- Klikaj tylko w linki od zaufanych osób lub gdy jesteś pewien ich zawartości!
- Dokładnie zweryfikuj oferty i informacje o świątecznych rabatach, które otrzymujesz na skrzynkę pocztową.
Pamiętaj, że tego typu oszustwa mają miejsce nie tylko w okresie świątecznym, ale także każdego innego dnia roku! Kluczem do zachowania bezpieczeństwa w Internecie jest używanie rozsądku i czytanie ze zrozumieniem.