Tradycyjny rosół z kaczki według przepisu Jakuba Kuronia

domowe-zupy-w-ktorych-zakocha-sie-twoja-rodzina-1607436417.jpg

Są takie zupy, które uwielbiają praktycznie wszyscy i nie trzeba do nich specjalnie zachęcać. Tradycyjny rosół, czy ukochana przez dzieci pomidorowa, to obiadowe pewniaki, które najlepiej smakują z makaronem. Przedstawiamy sprawdzone wskazówki, dzięki którym ten domowy obiad będzie smakował jeszcze lepiej.

Pielęgnowanie rodzinnych tradycji przekazywanych z pokolenia na pokolenie ma na nas ogromny wpływ. Jednym z ważniejszych elementów, który mocno kształtuje nasz kulinarny gust, jest smak domowych potraw. Kojarzymy go z dzieciństwem, przywołując wspomnienie mamy albo babci, krzątającej się po kuchni i przygotowującej wspaniałe potrawy według rodzinnych przepisów. Dziś większość z nas chętnie sięga po sprawdzone receptury, które zawierają cenne wskazówki pozwalające osiągnąć zamierzony efekt.

Bogactwo smaku i zapachu kryje się w tradycyjnie przygotowywanych potrawach, które świetnie komponują się ze sprawdzonymi dodatkami. W Polsce najbardziej popularnym dopełnieniem rosołu czy pomidorowej jest cienki makaron – nitki lub wstążki. Jakość to priorytet, dlatego warto wybrać makaron jajeczny Lubella 5 jaj, który wytwarzany jest z wysokiej jakości mąki. Swój smak i kolor zawdzięcza potrójnemu wałkowaniu, tak jak to robiły nasze mamy i babcie.

Domowe zupy
Rosół to jedna z najpopularniejszych na świecie zup. Mamy i babcie doskonale wiedzą, że gorący rosół przegoni chorobę z dnia na dzień. Zupa ta obfituje w aminokwasy oraz minerały i to właśnie tym elementom zawdzięczamy cenne właściwości zdrowotne. Drugą co do popularności zupą w naszym kraju, która wygrywa w plebiscycie najczęściej wybieranej potrawy przez dzieci, jest pomidorowa. Jej wyrazisty i świeży smak najlepiej komponuje się z tradycyjnym makaronem Lubella 5 jaj, który nada zupie wyrazisty, domowy charakter.

Cenne wskazówki
Co dom, to obyczaj, a co za tym idzie różne sposoby na tradycyjny smak zupy. Wśród tych, które z pewnością się sprawdzą, jest opalanie cebulki, najlepiej na żywym ogniu, przed wrzuceniem do rosołu. Taki zabieg sprawi, że smak zupy będzie jeszcze lepszy, a lekko zwęglona warstwa nada klarowności. Kolejnym domowym sposobem jest zgniecenie ziela angielskiego, zamiast wrzucania go w całości; dzięki temu zupa będzie jeszcze lepiej doprawiona. Czas również ma ogromne znaczenie – im dłużej, tym lepiej, pamiętając o tym, by nie doprowadzić do zagotowania. W niektórych domach do rosołu dodaje się liście białej kapusty, która sprawia, że zupa uzyskuje bardziej słodki smak, jak również charakterystyczny zapach.

Na bazie tak przyrządzonego rosołu można ugotować doskonałą pomidorową. Warto stawiać na sezonowość i wykorzystywać warzywa w ich najlepszym czasie. Jeśli nie możemy użyć świeżych, korzystajmy z domowych przetworów albo dobrej jakości koncentratów. Cenną wskazówką jest również uprzednie pozbycie się skórek. W przypadku pomidorów z puszki, skórki same odchodzą i można je oddzielić bez wysiłku tuż przed wrzuceniem do wywaru. Ciekawym sposobem jest również wcześniejsze upieczenie pomidorów w piekarniku z dodatkiem oliwy, soli i pieprzu. Należy je posiekać, zachowując wytrącony sok, który dodamy do wywaru. Piekarnik nastawiamy na temperaturę około 240 stopni, a czas pieczenia to 15 minut (do momentu skarmelizowania). Taki zabieg sprawi, że nadamy zupie wyjątkowy, wyrazisty smak. Jeżeli pomidory, z których robimy zupę okażą się zbyt kwaśne, możemy dodać odrobinę śmietany.

Obie zupy najlepiej komponują się z makaronem jajecznym, który ma swój spory udział, jeśli chodzi o nadanie potrawie tradycyjnego, domowego smaku. W dbałości o szczegóły makaron jajeczny Lubella 5 jaj wałkowany jest trzy razy, tak jak to robiły nasze mamy i babcie.

Poznaj przepisy na te ulubione zupy, po których nie tylko dzieci poproszą o dokładkę!

Tradycyjny rosół z kaczki według przepisu Jakuba Kuronia

Składniki:

  • Makaron Lubella 5 jaj krajanka
  • 2 udka z kaczki
  • 1 cebula
  • kawałek pora
  • 4 marchewki
  • 3 łodygi selera naciowego lub ćwiartka selera korzeniowego
  • 2 pietruszki
  • pęczek natki pietruszki
  • 4 liście laurowe
  • 6 ziaren ziela angielskiego
  • sól, pieprz ziarnisty

Sposób przygotowania:

  1. Rosół gotuj w pięciolitrowym garnku. Wlej do niego trzy litry zimnej wody, włóż udka z kaczki i gotuj godzinę na wolnym ogniu. Następnie dodaj opaloną cebulę i pora. Można to zrobić nad palnikiem gazowym, na suchej patelni lub w piekarniku. Dodaj obrane warzywa, natkę pietruszki, liście laurowe, ziele angielskie, pieprz ziarnisty oraz łyżeczkę soli.
  2. W czasie gotowania zbieraj z powierzchni szumowiny, dzięki temu rosół będzie klarowny. Zupę gotuj jeszcze dwie godziny. Na koniec spróbuj, dopraw do smaku solą i pieprzem.
  3. Kiedy rosół z kaczki jest prawie gotowy ugotuj makaron.
  4. Tradycyjny rosół z kaczki podaje z makaronem, pokrojoną włoszczyzną, kawałkami mięsa i natką pietruszki.

Zupa pomidorowa z pieczoną papryką według przepisu Jakuba Kuronia

Składniki:

  • Makaron Lubella 5 jaj nitki
  • 3 czerwone papryki
  • 800 ml bulionu drobiowego lub warzywnego
  • puszka pomidorów bez skórki
  • 3 łyżki oliwy z oliwek np. extra vergine
  • sól, pieprz

Sposób przygotowania:

  1. Do przygotowania tej zupy nie potrzebujesz wielu składników. Ważne, aby sięgnąć po soczyste pomidory, jędrną paprykę oraz bulion drobiowy lub w wersji wegetariańskiej warzywny. Jako dodatek najlepiej sprawdzi się makaron Nitki 5 jaj Lubella. Jego delikatna struktura i domowy charakter świetnie sprawdzi się w tego rodzaju tradycyjnej zupie.
  2. Paprykę przełóż do naczynia żaroodpornego, skrop oliwą z oliwek. Następnie zapiekaj w maksymalnej temperaturze jaką dysponuje twój piekarnik, najczęściej jest to 250°C. Czas pieczenia to 25 minut. Od czasu do czasu paprykę można obrócić, w rezultacie ładnie i równomiernie się opiecze. Następnie gorące papryki przełóż do miski, zafoliuj szczelnie, aby się zaparowały. Dzięki temu skórka przy obieraniu łatwiej odchodzi od miąższu. Dodatek pieczonej papryki sprawia, że nabiera subtelnej słodyczy i wytrawnego smaku.
  3. Bulion wlej do garnka, zagotuj. Dodaj pomidory bez skórki, w sezonie możesz skorzystać ze świeżych pomidorów. Zupę gotuj na małym ogniu przez 10 minut. Następnie dodaj miąższ papryki pokrojony
  4. w mniejsze kawałki. Gotuj dodatkowe 10 minut.
  5. Ugotuj makaron.
  6. Wywar zmiksuj do uzyskania gładkiej konsystencji zupy. Dzięki temu zupa będzie aksamitna, ale nie będzie zupą krem. Zupa pomidorowa z pieczoną papryką najlepiej smakuje z makaronem nitki oraz natką pietruszki. Na koniec możesz dodać do smaku odrobinę śmietany lub koncentratu pomidorowego.